غریزه‌ی مرگبار شما را فرا می‌خواند – معرفی بازی Killer Instinct

غریزه‌ی مرگبار شما را فرا می‌خواند – معرفی بازی Killer Instinct

مقدمه   درود خدمت هواداران بازی‌های فایتینگ. فرانچایزی که خدمت شما معرفی می‌شود «Killer Instinct» نام دارد. هر چند زمان زیادی از عرضه‌ی آن می‌گذرد اما خالی از لطف نیست که آشنایی نسبتا کامل با این فرانچایز و عنوان فایتینگ داشته باشید و بدانید که آغاز آن به چه صورت بوده و چه مسیرهایی را […]

نویسنده: بابک مروی

مقدمه

 

درود خدمت هواداران بازی‌های فایتینگ. فرانچایزی که خدمت شما معرفی می‌شود «Killer Instinct» نام دارد. هر چند زمان زیادی از عرضه‌ی آن می‌گذرد اما خالی از لطف نیست که آشنایی نسبتا کامل با این فرانچایز و عنوان فایتینگ داشته باشید و بدانید که آغاز آن به چه صورت بوده و چه مسیرهایی را تاکنون پشت سر گذاشته است. این مقاله فقط شرح مختصری از معرفی این فرانچایز است که در مقالات آینده، به سیستم مبارزات و معرفی شخصیت‌های آخرین نسخه از بازی می‌پردازیم. در ادامه با هادوکن همراه باشید.

Killer Instinct

 

سال انتشار: ۱۹۹۴

اولین نسخه از سری مبارزه‌ای و فایتینگ Killer Instinct برای دستگاه‌های آرکید عرضه شد. استدیوی سازنده آن Rare بوده و دو کمپانی Midway و Nintendo نیز ناشران آن بوده‌اند. در سال اول عرضه‌ی آن، اعلام شده بود که این بازی قرار است در سال ۱۹۹۵ برای کنسول خانگی Nintendo Ultra 64 ریلیز شود که بعدا این کنسول با عنوان Nintendo 64 همراه با Killer Instinct لانچ و عرضه شد. این در حالی بود که کنسول‌های خانگی آن زمان، از لحاظ قدرت سخت افزاری ضعیف‌تر از دستگاه‌های آرکید بوده‌اند و این شامل حال Ninntendo 64 و کنسول‌های نسل قبل‌تر از خود نیز بوده است. این بازی همچنین یک لانچ اختصاصی برای کنسول SNES به حساب می‌آمد که این نسخه باندلی شامل یک کارتریج مشکلی رنگ به تعدادی محدود همراه با CD ریمیکس موزیک متن آن بوده است. در کنار نسخه SNES، همان سال برای کنسول دستی Game Boy نیز عرضه شد. جالب است که بدانید نسخه دیحیتالی این عنوان، با نام Killer Instinct Classic در سال ۲۰۱۳ در اولین سیزن از Killer Instinct کنسول Xbox One قابل بازی بود.

Killer Instinct 2 و Killer Instinct Gold

 

سال انتشار: ۱۹۹۶

این نسخه فقط انحصار دستگاه‌های آرکید بود و مانند اولین Killer Instincr، توسط استدیوی Rare ساخته شده و مجوز نشر آن توسط نینتندو فراهم گردیده و نهایتا تولید آن به عهده Midway بود. قبل از اینکه در مورد نسخه دوم توضیح مختصری بدهیم، این را می‌دانیم که Midway به واسطه‌ی ساخت سری Mortal Kombat شناخته شده بود.
دومین شماره از سری Killer Instinct، دنباله‌ی اولین نسخه بود و همچنین یک پورت از آن برای کنسول خانگی SNES فراهم شد اما هیچ وقت اجازه‌ی انتشار آن داده نشد زیرا آن زمان کاملا در انحصار دستگاه‌های آرکید بود. طبق شیوه‌ی اکثر بازی‌های فایتینگ آن زمان، Killer Instinct 2 دارای جوی استیک با آنالوگ ۸ ضلعی بوده و ۶ دکمه برای مبارزه کردن داشت. ۳ دکمه برای ضربات مشت و ۳ دکمه‌ی دیگر نیز برای ضربات لگد بودند که بازیکن‌ها می‌توانستند به صورت تک نفره و هم دو نفره در حالت VS، از جوی استیک بازی استفاده کنند. بعدا محدودیت انحصار بازی شکسته شد و با تغییر عنوان خود، اجازه‌ی انتشار برای کنسول Nintendo 64 را پیدا کرد. این نسخه Killer Instinct Gold نام داشت. همانند نسخه اول، یک پورت دیجیتالی از دومین شماره سری Killer Instinct با نام Killer Instinct 2 Classic برای سیزن دوم Killer Instinct کنسول Xbox One، قابل تجربه کردن بود.

Killer Instinct

 

سال انتشار: ۲۰۱۳

این بازی، آخرین نسخه‌ی حال حاضر از فرانچایز Killer Instinct محسوب شده و به عنوان یک ریبوت از این سری عرضه شد. اولین سیزن آن توسط Double Helix Games ساخته شد که آقای Ken Lobb نظارت ساخت آن را بر عهده گرفته بود. این نسخه، برای اولین بار توسط Microsoft Studios منتشر شد و مایکروسافت به عنوان ناشرش، آن را در کنار لانچ کنسول Xbox One عرضه کرد که یکی از لانچ تایتل‌های این کنسول محسوب می‌شود. وقتی که آمازون توانست Double Helix Games را بخرد و تصاحب کند، ادامه‌ی ساخت Killer Instinct توسط استدیوی Iron Galaxy صورت گرفت. بعد از اینکه بازی به صورت انحصاری برای کنسول Xbox One عرضه شده بود، نهایتا در ماه مارس سال ۲۰۱۶ برای Windows 10 عرصه شد و سپس نسخه‌ی شبکه‌ی استیم آن نیز در بیست و هشتم سپتامبر سال ۲۰۱۷ منتشر شد. بازی دارای سه سیزن است که بعد از ساخت و انتشار آخرین سیزن، به صورت کامل نیز در دسترس همگان قرار گرفت.

اتفاقات و حواشی

 

در کنفرانش E3 2013 مایکروسافت، بازی انحصاریی به نام Killer Instinct معرفی شد که همه‌ی حضار را شوکه کرد. همانطور که در بالا ذکر شد، این فرانچایز و IP قدیمی بعد از گذشت چند سال دوباره پا به میدان نهاد و حرف‌های بسیار زیادی بعد از نمایش آن در کنفرانس بین حضار و بینندگان زده شد. از آن‌جا که Double Helix Games کارنامه‌ی چندان خوبی نداشت و یک سازنده کوچک به شمار می‌رفت، اکثر بینندگان را راضی نکرد تا زمانی که خود حضار و بینندگان در کنفرانس، شخصا بازی را تجربه کرده و نظرشان عوض شد که دید مثبت و خوبی نسبت به آن پیدا کردند.

موسیقی بسیار پرقدرت، افکت‌های بسیار زیبا و وجود المان‌ها و عناصر خشن باعث شدند تا دیدگاه اکثر کسانی که در آن روز تجربه‌ی تست بازی را داشتند، مثبت شده و متنظر عرضه‌ی آن شوند. به گفته‌ی خود بازی‌سازها، آن روز انتظار چنین بازخوردی از حضار و بینندگانی که بازی را تجربه کردند، نداشتند.

EVO 2013

 

شاید آن روز برای مدیر کامینیوتی Killer Instinct روز خوبی به حساب نیامد زیرا زمانی که روی سن و استیج برای معرفی بازی رفت تا در مورد ویژگی‌های بازی به همراه شخصیت جدید آن برای همگان صحبت کند، مورد تمسخر حضار قرار گرفت. این امر باعث شد تا او صحبت‌هایش را قطع کرده و فقط به معرفی شخصیت جدید بسنده کند که با تشویق تعداد اندکی از تماشاگران مواجه شد.

EVO 2014

 

یک سال ار عرضه‌ی بازی گذشته بود که به فروش بسیار چشمگیری دست یافت. سازندگان حرف از میلیونی شدن پلیرهای آن در بازی می‌زدند و همچنین این بازی در EVO 2014، حضور پررنگی داشت. علاوه بر سال ۲۰۱۴، در سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ نیز توانست در لیست عناوین EVO قرار بگیرد و جایگاه خود را در eSports پیدا کند.

دیدگاه شخصی نویسنده:

 

نظر شخصی من این است که Killer Instinct بعد از گذشت ۵ سال، هنوز هم جذابیت خود را حفظ کرده است. همچنین نوع و کیفیت سرورهای آنلاین بازی از نظر من در هیچ بازی فایتینگی وجود ندارد زیرا بهترین شرایط و امکانات را برای بازی به صورت آنلاین به ارمغان می‌آورد. حتی برای کسانی که وضعیت اینترنت متوسطی دارند یا اینترنت نسبتا خوبی را نداشته باشند.
این بازی مشکلاتی نیز دارد که در مقالات آینده کاملا به آن‌ها می‌پردازیم زیرا در این مقاله، امکان تحلیل و گفتن آن‌ها نیست. برای کسانی که داستان برایشان مهم است، خط داستانی قوی مثل Mortal Kombat و Tekken در Killer Instinct وجود ندارد و اگر اخیرا برای اولین بار قصد دارید این بازی را تجربه کنید، شاید در مقابل بازی‌های جدیدی که عرضه شده‌اند گرافیک راضی کننده به آن صورت نداشته باشد.
به عنوان کسی که ۳ سال تجربه این بازی را دارد، اکر علاقمند هستید تا یک بازی فایتینگ را که از لحاظ مچ میکینگ، سیستم رنک، وضعیت سرور آنلاین، بالانس کرکترها، یک هیجان بی حد و وصف، کمبوهای متنوعی که توسط شما به وجود می‌آیند و مبارزات متنوع تا لذت وصف نشدنی از بازی را داشته باشید، بازی Killer Instinct به شما پیشنهاد می‌شود و حتما توصیه می‌کنم تا این بازی را تجربه کنید.

امیدوارم که در E3 2018 خبرهایی در مورد Killer Instinct جدید وجود داشته باشد. در ضمن بازی قابلیت کراس پلی بین ویندوز ۱۰، اکس باکس لایو و شبکه استیم را دارد.

در زیر می‌توانید بخشی از گیم پلی بازی را مشاهده کنید:

گردآورنده و ویدئو: NECRON (بابک مروی)

ویراستار و مترجم: BigBoss (حسین معماری)

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *