دسته‌بندی نشده

همه چیز درباره پلاستیک مخصوص گلخانه

در این مطلب به بررسی تولید پلاستیک گلخانه و ویژگی‌های یک پلاستیک گلخانه خواهیم پرداخت.

تولید پلاستیک گلخانه به چه صورت انجام می‌پذیرد.

پلاستیک گلخانه راه حلی است برای مبارزه با سرما، گرما، کم آب و آفت های گیاهان به شمار می‌رود. با استفاده از کشت گلخانه‌ای شما می‌توانید هر نوع محصولی را در هر فصلی از سال کشت کنید و بیشترین بهره وری را در هر هکتار داشته باشید. 

تولید پلاستیک گلخانه با پلاستیک و نایلون های معمول بازار هم در جنس و هم در طول و عرض تفاوت دارد. 

نایلون های عرض برای مصارف کشاورزی و گلخانه ای کاربرد فراوانی دارند و معمولا این نوع نایلون ها ضخیم تر از سایر نایلون ها هستند. 

تولید پلاستیک گلخانه با شرکت پرشین پوشش پلیمر است . این شرکت در سال ۱۳۹۰ فعالیت خود را در زمینه تولید انواع پوشش های پلیمری شروع کرده است.

اما برای تولید پلاستیک گلخانه نیازمند دستگاه تولید پلاستیک عریض هستیم و در صورتی که بخواهیم پلاستیک گلخانه سه لایه تولید کنیم هم دستگاه‌های مخصوص تولید نایلون سه لایه را باید انتخاب کنیم. 

به غیر از دستگاه برای تولید پلاستیک مخصوص گلخانه نیاز به موارد اولیه پلیمری است که نسبت به نوع استفاده میزان استفاده و مواد ترکیبی آن متفاوت خواهد بود. 

پوشش های پلیمری از جنس‌های مختلفی مانند  پلی اتیلن HDPE، پلی اتیلن LLDPE، پلیمر اتیل وینل استات EVA، پلی اتیلن LDPE، پلی کلرید وینیل یا PVC ساخته می‌شود. 

اغلب پوشش‌های تولیدی در کارخانه ها از پلی اتیلن بوده و با افزودن مواد افزودنی این پوشش ها در برابر اشعه UV مقاوم می‌شوند. 

ابعاد پلاستیک مخصوص گلخانه

همانطور که در بالا ذکر کردیم نایلون های مخصوص گلخانه در عرض های نسبتا زیاد تولید و عرضه می‌شوند. حداکثر عرض تولید موجود در بازار ۱۴ متر است. 

علاوه بر این تولید نایلون گلخانه انواع مختلفی دارد برخی از نایلون های گلخانه‌ای میزان بیشتری UV را جذب کرده و برخی دیگر کمتر. 

با توجه به دلایل متعددی مانند هم پوشانی سطح گلخانه و زمان بر بودن انجام کار نایلون های گلخانه‌ای اصولا با عرض های زیاد ۱۲ و ۱۴ متری تولید  عرضه می‌گردد. 

معرفی انواع پلاستیک مخصوص گلخانه

همانطور که در بالا هم به آن اشاره کردیم پلاستیک مخصوص گلخانه با توجه به نوع کاربرد جنس‌های مختلفی دارد در زیر پرکاربرد‌ترین پوشش گلخانه ای را بررسی خواهیم کرد. 

پلاستیک گلخانه ای پلی اتیلن

پلی اتیلن را می‌توان ارزان‌تر و قابل دسترس ترین پلاستیک گلخانه ای دانست. اگر به دنبال چنین پلاستیک‌های می‌گردید بهتر است با نام های پلاستیک کشاورزی و یا پلاستیک گلخانه ای صدا می‌زنند باشید. 

پلاستیک ‌های پلی اتیلن علاوه براینکه  جنبه‌هایی مثبتی دارد معایبی را هم به همراه خود دارد. مهم‌ترین جنبه منفی پلاستیک پلی اتیلن را می‌توان دوام آن دانست این پلاستیک ها دوام کمتری نسبت به سایر پلاستیک ها دارند و ممکن است طی ۲ یا ۳ سال مجبور به تعویضآن شوید. 

پلاستیک گلخانه‌ای پلی کربنات

پلاستیک هایی که از جنس پلی کربنات ساخته می‌شوند بسیار محکم و با دوام تر از سایر پلاستیک‌ها هستند البته قیمت این نوع پلاستیک‌ها هم کمی بالاتر از پلاستیک‌هایی همچون پلی اتیلن است.

پلاستیک های پلی کربنات به دلیل ساختاری که دارند بسیار بادوام و عابق و همچنین انعطاف پذیر خواهند بود. 

پلاستیک گلخانه‌ای پلی وینیل کربنات

این نوع پلاستیک مخصوص گلخانه ای به ندرت مورد استفاده قرار می‌گیرد اما از میزان استفاده‌ی آن که بگذیریم پلاستیک‌هایی که از جنس PVC هستند دوام بسیار بالیی خواهند داشت و به طور تقریبی نزدیک به ۵ سال برای شما کار خواهند کرد.

این نوع پلاستیک ها نسبت به دو پلاستیک قبلی که بیان کردیم یعنی پلی اتیلن و پلی کربنات قیمت بالاتری دارند. 

طول عمر پوشش گلخانه

پوشش‌های گلخانه‌ای همگی جنس‌های متفاوتی دارند و نمی‌توان گفت حدود عمر پوشش گلخانه ای چقدر است اما به صورت کلی می‌توان به این موضوع اشاره کرد که پلاستیک مخصوص گلخانه عمری حدود ۲ الی ۵ سال را خواهد داشت.

پلاستیک مخصوص گلخانه چه ویژگی باید داشته باشد؟

به طور کلی پلاستیک مخصوص گلخانه می‌بایست این ۴ ویژگی را در خود داشته باشد.

۱- دوام 

به دلیل شرایط آب و هوایی مختلف در تمامی فصول سال یک پوشش گلخانه می‌بایست در برابر بارش‌های شدید، برف، طوفان و … مقاومت خوبی از خود نشان دهد همچنین برخی پلاستیک‌ها هم به دلیل نور مستقیم خورشید زیاد شکننده می‌شوند و شما باید پلاستیکی را انتخاب کنید که در شرایط سخت آب و هوایی دوام بسیار خوبی داشته باشد. 

۲- شفافیت

گلخانه های امروزی دیگر سبز رنگ نیستند زیرا محققان متوجه شدند که یک گیاه برای فتوسنتر نیاز به نور مستقیم خورشید دارد بنابراین در هنگام انتخاب پلاستیک گلخانه باید به این نکته توجه داشته که پلاستیک به اندازه کافی شفافیت داشته باشد. 

۳- وزن پلاستیک گلخانه ای

درست است که ورق های پلاستیک گلخانه ای سنگین تر ضخامت بیشتری دارد اما این وزن زیاد ممکن است برای هر گلخانه ای مناسب نباشد. شما باید به این نکته توجه کنید که سازه شما تحمل پلاستیک های ضخیم و سنگین را دارد یا خیر و در صورت تحمل وزن سازه می توانید پلاستیک گلخانه ای مخصوص خود را خریداری نمایید. 

۴- ضد چکه و ضد گرد و غبار بودن پلاستیک گلخانه

با توجه به شرایط بیرونی عوامل مختلفی می‌تواند بر روی یک گلخانه تاثیر بگذارد. زمانی که هوا سرد می‌شود در بیرون از گلخانه هوای سرد و در داخل گلخانه هوای گرم وجود دارد این اختلاف باعث ایجاد چگالش و به وجود آمدن قطرات میعان بر روی گیاهان خواهد شد و در نهایت باعث به وجود آمدن یا رشد کپک می‌شود.

حل این مشکل توسط افزودنی هایی که به پلاستیک زده می‌شود برطرف می‌گردد البته برخی پلاستیک های گلخانه ای به صورت طبیعی آب گیریز هستند. 

مورد دیگری که در شهرهایی مانند یزد بیشتر اتفاق می‌افتد تجمع گرد و غبار بر روی پلاستیک ها هست این گرد و غبار ها باعث می‌شود تا شفافیت پلاستیک به شدت کاهش یابد و در نهایت به گیاه نور کافی نرسد. برخی پلاستیک ها بار اضافی را روی سطح خود حفظ می‌کنند تا جمع آوری کرد و غبار ها از روی پلاستیک های گلخانه ای بسیار راحت تر شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا